Mapka

  Historia

  Dzień dzisiejszy

  Internet na Osadzie Jana

  Instytucje publiczne

  Budowy i remonty

  Wydarzenia

  Autor

  Moje hobby

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HISTORIA

Początki historii naszej Osady sięgają czasów kiedy do przykościelnego szpitala o.o. Kamilianów zawitał hrabia von Donesmarck. Na początku XX wieku szpital był lecznicą dla uzależnionych alkoholików. Hrabia borykał się z tym problemem od wielu lat. W trakcie pobytu w szpitalu zakonnicy wyleczyli Hrabiego a ten w dowód swojej wdzięczności ofiarował im w wieczne posiadanie park przyklasztorny i ziemie, na której obecnie znajduje się nasza Osada aż do Bobrownik, mniej więcej do dzisiejszej ulicy Obwodowej (tzw. Obwodnicy). Po II wojnie światowej za czasów rządów komunistycznych państwo odebrało ziemie klasztorowi podobnie jak wszystkim innym właścicielom ziemskim i każdemu kto miałby choć cokolwiek własnego.    

Pod koniec lat 60-tych rozpoczęto budowę osiedla, które wtedy nazywało się Osiedle XXX-lecia PRL. Pierwsze powstały bloki na dzisiejszej ulicy Słoneczników. Moi rodzice zamieszkali na ulicy Słonecznej 51 (dzisiejsza Słoneczników) w listopadzie 1970 roku. Pierwsze bloki budowały wyspecjalizowane ekipy budowniczych, natomiast te z ulicy Kolorowej robotnicy z tzw. „łapanek” (W centralnej Polsce na środku miasta autobusy zabierały na Śląsk do pracy wszystkich ochotników).

W czasach kiedy powstawało nasz osiedle ulica Słoneczników miała nazwę Słoneczna. Później zmieniono ją na Sobiesiaka. W latach 90-tych po zmianach politycznych w Polsce wiele ulic zmieniło swoje nazwy. Wtedy właśnie zamierzono przywrócić ulicy Sobiesiaka jej poprzednią nazwę. Niestety, w tamtych latach nazwę Słoneczna nosiła ulica gdzieś w Miasteczku Śląskim, które wtedy było dzielnicą Tarnowskich Gór. Ponieważ w jednym mieście nie może być dwóch ulic o tej samej nazwie ulica Sobiesiaka zmieniła nazwę na Słoneczników.

Jedna z ulic na Osadzie Jana nosi nazwę Fryderyka Chopina. Ponieważ jest to znana postać naszej historii przypomnę tylko kilka najistotniejszych faktów.

Chciałem zaprezentować parę zdjęć, które pokazują, jak było kiedyś, a jak jest teraz. Fotografie (te z czasów obecnych) wykonałem ja, natomiast te starsze pochodzą z roku 1975 i dostałem je od mojego teścia. Oto one:

Powyższe zdjęcia (15, 16) przedstawiają blok na ulicy Kolorowej 22. Fotograf stał tyłem do bloków na ulicy Chopina. W tle widać domki jednorodzinne na ulicy Pogodnej, a za nimi jest dzisiaj ulica Obwodowa (tzw. obwodnica). Natomiast kolejne zdjęcie (17) przedstawia również blok na Kolorowej 22 - tym razem od strony klatek schodowych (tam, gdzie dzisiaj mieszkają Prezesi :-). Zdjęcie 18 zostało zrobione 05.06.2003.

 

Ostatnie 3 zdjęcia przedstawiają historyczny juz przejazd kolarzy w ramach Wyścigu Pokoju, którego trasa wiodła ul. Obwodową

Strony związane
z Tarnowskimi Górami

Tarnowskie Góry

Kopalnia Zabytkowa