OsadaNET / <?php print $title; ?>


  Banner





Podział łącza na 2 komputery...

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Komputery i sieć
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bronco
Początkujący
Początkujący


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 14
Skąd: Kolorowa 22

PostWysłany: Czw Lut 01, 2007 16:44    Temat postu: Podział łącza na 2 komputery... Odpowiedz z cytatem

Witam!

Zastanawiam się nad możliwością podziału mojego łącza na 2 komputery - PC i laptopa.
Obecnie używam jedynie komputera stacjonarnego, jednakże od czasu do czasu potrzebuję internetu także na laptopie. Pomyślałem, że Router (z możliwością klonowania adresu MAC) byłby dobrym rozwiązaniem... w końcu sygnał i cały transfer przeznaczony na mojego PC byłby dzielony na 2 - tym samym nie obciążałbym łącza bardziej, niżeli przy jednym podłączonym kompie...
W końcu co to za różnica co robię z łączem, skoro w niczym nie zakłócam pracy innym użytkownikom?
Nie mam ochoty płacić 2 abonamentów tylko dlatego, że moja siostra raz na tydzień potrzebuje internetu w tym samym czasie co ja...

I tutaj pytanie do adminów : czy taki podział łącza wchodzi w grę?

Router, o którego zakupie myślałem : http://www.asmax.pl/produkty/pokaz/acro/router_asmax_br_604g
_________________
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Pon Lut 05, 2007 14:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Daj mi trochę czasu do namysłu.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Yurek
Początkujący
Początkujący


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 8

PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 1:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam!
Też jestem zainteresowany w dzieleniu mojego dostępu na 2 komputery, poprzez hub. Ten drugi komp to laptop, z którym aktualnie walczę, żeby zechciał podjąć się zadań, których od niego oczekuję: przeglądanie zdjęć z aparatu fotograficznego i przesyłanie ich z i do kompa stacjonarnego, żeby wypalić płytkę.
W regulaminie nie widziałem jakichś ograniczeń dotyczacych dołączenia drugiego kompa do posiadanego już łącza, zmieniło się coś "nieregulaminowo"?
Y.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 15:15    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

"Regulamin" umieszczony na naszej stronie jest nieaktualny.

Jeśli dobrze pamiętam to na Walnym Zebraniu w 2005 uchwalono, że za wypuszczenie drugiego komputera do internetu płaci się dodatkową składkę w wysokości 10 zł / miesięcznie.

A do reszty wypowiedzi ustosunkuję się w późniejszym terminie. Niestety pochorowałem się i mam przez to zaległości w pracy. Jak tylko znajdę chwilkę....
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Bronco
Początkujący
Początkujący


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 14
Skąd: Kolorowa 22

PostWysłany: Sro Lut 07, 2007 16:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie ma sprawy - poczekamy...
_________________
Pozdrawiam.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Brutus
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 196
Skąd: OSADA JANA

PostWysłany: Czw Lut 08, 2007 15:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może włącze się do dyskusji jako osoba conieco poinformowana Smile

Sprawa wygląda tak, że włączenie kolejnego komputera z dostępem do sieci (oczywiście w ramach jednego gospodarstwa domowego) skutkuje ponoszeniem dodatkowej opłaty w wysokości 10zł/mc.
Podłączenie 2-go kompa bez dostępu do Internetu, a tylko z pocztą elektronioczną i siecią LAN, wymaga pisemnego zgłoszenia (jak i w poprzednim przypadku) lecz tu opłata pozostaje bez zmian. Wymagane są tylko dane użytkownika, nazwa kompa i adres MAC - by wiedzieć kto odpowiada za maszynę. Teoretycznie kolejny użytkownik musiał by być członkiem Stowarzyszenia.

W przypadku opisanym przez Bronco muszą wypowiedzieć się admini (dzielenie jednego adresu na 2 kompy) bo teoretycznie nie obciąża dodatkowo łącza ale..... no jest to nowa sytuacja, która nie ma swojej regulacji ni w statucie ni w regulaminie.
Można się tym zająć na kolejnym walnym zebaniu, a na chwilę obecną rozwiązania zaproponowane przez admina będą wiążące ( po wcześniejszej konsultacji z zarządem) - chodzi o formalności porządkowo - regulaminowe.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Sob Lut 24, 2007 19:30    Temat postu: Re: Podział łącza na 2 komputery... Odpowiedz z cytatem

Po dłuższych przemyśleniach...

Bronco napisał:
(...ciach...)Router (z możliwością klonowania adresu MAC) byłby dobrym rozwiązaniem... w końcu sygnał i cały transfer przeznaczony na mojego PC byłby dzielony na 2 - tym samym nie obciążałbym łącza bardziej, niżeli przy jednym podłączonym kompie...

"Nie obciążałbyś bardziej, ale częściej".

Łącze internetowe dzielone jest dynamicznie pomiędzy komputery, które mają nawiązane aktywne połączenia internetowe. Komputer może być włączony, ale nie mieć aktywnych połączeń, np. większość naszych użytkowników ogranicza swoją działalność do przeglądania stron www. Wygląda to tak: duża ilość ściągnietych danych przez aktywne połączenie, dłuższa chwila przerwy na czytanie, znowu duża ilość danych i tak w kółko. W czasie przerwy komputer użytkownika nie bierze udziału w podziale łącza - jego "pasmo" jest rozdzielane na pozostałych użytkowników. Podłączenie routera pozwoli zmieścić kilka komputerów w to samo "pasmo", ale z drugiej strony to "pasmo" będzie znacznie częściej aktywne. Owszem w przypadku dwóch komputerów będzie to znikoma różnica, ale chodzi o precedens - jeśli się zgodzimy na dwa komputery "za routerem", to czemu potem nie na 10, 20, 100? Niby jak to rozgraniczyc?

Bronco napisał:
W końcu co to za różnica co robię z łączem, skoro w niczym nie zakłócam pracy innym użytkownikom?

Podłączenie kilku komputerów "zza routera" jest to de facto stworzenie osobnej podsieci, która dla reszty OsadaNET będzie niedostepna, również dla nas - administratorów. Stracimy możliwość kontrolowania co tak naprawdę się tam dzieje: ile komputerów jest podłączonych, jakie usługi mają włączone, czy nie mają wirusów, kto z nich korzysta itp. Różnica zatem jest i to duża - nie jesteśmy dostawcą"łącza internetowego", którego nie interesuje co i jak jest podłączone, ale Stowarzyszeniem połączonym w sieć z dostępem do internetu. "Regulamin" jednoznacznie mówi, że mamy być wzajemnie widoczni, administratorzy mają dbać o porzadek i bezpieczeństwo, a do wspólnej sieci podłączamy komputery, a nie inne podsieci. Tyle, że zasady działania naszego Stowarzyszenia określiliśmy 7 lat temu i chyba pora zacząć wspólnie się zastanawiać nad tym "co dalej". Pora stawić czoło nowym wyzwaniom. Tyle, że musi być to poprzedzone dłuższą dyskusją, którą zakończy się konkretnymi decyzjami Walnego Zebrania. Z mojej strony mogę Ci obiecać, że zacznę ją już w najbliższym czasie, właśnie tu, na forum.

Bronco napisał:
Nie mam ochoty płacić 2 abonamentów tylko dlatego, że moja siostra raz na tydzień potrzebuje internetu w tym samym czasie co ja... (...ciach...)

To już Ci Brutus powiedział - myśle, że nawet jeśli cała dyskusja i zmiany potrwają nawet i półtora roku, to i tak te dodatkowe 10 zł miesięcznie wyjdzie mniej więcej tyle samo co kupno routera (ok. 170 zł) , a wygoda pracy będzie znacznie lepsza. I nawet jeśli Walne Zebranie zgodzi się na takie "rozbijanie jednego pasma na wiele komputerów", to jesteśmy w stanie to zrobić przy pomocy dodatkowego oprogramowania na serwerze - router nie będzie wtedy potrzebny.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Bjorn
Zaawansowany
Zaawansowany


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 463
Skąd: Osada Jana

PostWysłany: Sob Paź 06, 2007 17:20    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jak to się mówi, z obserwacji płynie nauka, 2 minuty temu dowiedziałem się, że za dodatkową maszynkę płaci się 10 zł więcej, Okay - ale mam inne pytanie, w moim przypadku internet będzie dzielony na dwa kompy stacjonarny oraz laptop od okolo 7 listopada do konca grudnia, bo pozniej znow uciekam, zatem czy wystarczy dżentemeńska umowa, że 20 zł zostało dodatkowo zapłacone czy to jest powiązane z papierkami, pozwoleniami itp itd ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Brutus
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 196
Skąd: OSADA JANA

PostWysłany: Sob Paź 06, 2007 17:40    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bjorn, gdybyś był na walnym (a wiem, że nie mogłeś) to byś wiedział, że Walne Zebranie uchwaliło, iż każdy członek ma prawo podłaczyć do sieci W SWOIM MIESZKANIU do 4 urządzeń bez dodatkowych opłat, a jedynie za zgodą i akceptacją Zarządu i Administracji sieci.

Pozdro
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Bjorn
Zaawansowany
Zaawansowany


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 463
Skąd: Osada Jana

PostWysłany: Sob Paź 06, 2007 18:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

przed napisaniem postu chciałem doczytać na naszej stronie jakieś protokoły z walnego, ale nie znalazłem najnowszego pozatym dla mnie tutaj są one nie dostępne.

co do podłączenia to luz blues.

Cool
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Komputery i sieć Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group