OsadaNET / <?php print $title; ?>


  Banner





Skype i problemy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Komputery i sieć
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Lesior
Początkujący
Początkujący


Dołączył: 09 Paź 2004
Posty: 9
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob Paź 09, 2004 12:50    Temat postu: Skype i problemy Odpowiedz z cytatem

Zobowiazuje wszsytkich w sieci OsadaNet, zeby sie zastanowili nad problemem komunikatorow, w szczegolnosci nad glosowym porozumiewaniem sie w internecie. Ja nie jestem na Gorach i czasem chcialbym pogadac sobie ze starym, ale niestety nie moge, bo lacze zapchane i polaczenie sie rwie jak cholera (a moj stary rozumie mnie dobrze). Jak rozmawialem z sero, okazuje sie ze to wina podzialu lacza, ktorego inaczej podobno nie mozna zrobic, bo zjedli by go ludzie siedzacy non stop na p2p.
Ja rozumiem, ze zeby byly nowe programy i filmy w sieci, to trzeba cos sciagac z netu, ale tak jak komputer nie sluzy wylacznie do grania, tak internet nie sluszy wylacznie do sciagania np. filmow.

Pisze to nie w tym celu zeby cos wymusic, ale zebyscie sie tam zastanowili nad problemem. Zdaje sobie sprawe, ze siec jest dla was i co ja sie tu bede wtrancał Wink ale sa tez inni uzytkownicy w sieci, ktorzy maja inne upodobania.

Co do zapchania sieci: po to wlasnie jest DC Hub, zeby niepotrzebnie ludzie nie sciagali tych samych programow z internetu zapychajac lacze, tylko zeby mogli sobie sciagnac po "lokalu" (szybciej dodam). Otoczenie sieciowe takiej funkcji nie spelnialo, bo nie integrowalo chata i wyszukiwarki plikow udostepnionych (albo bylo to bardzo utrudnione).
Tak wiec propagowanie DC Huba daje jako nadrzedny cel w sieci. Jak udalo sie zmusic ludzi do uzywania komunikatora sieciowego, tak mozna zmusic do uzywania DC HUB (jest opcja uruchomiania go automatycznie przy starcie ze zminimalizowaniem do tray'a).

Na koniec dodam, ze jestem pod wrazeniem dzialan jesli chodzi o remont serwerowni i w ogole spolecznego dzialania ludzi w sieci nad rozwojem i zeby to dzialalo jak nalezy. Powodzenia - tak trzymac!
_________________
Lesiorrrrrrr
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Sob Paź 09, 2004 15:03    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Większość aplikacji internetowych pobiera z internetu wielokrotnie więcej danych niż sama wysyła. Dlatego łącza projektuje się w taki sposób, żeby można było ściągać dane (download) ze znanie większą prędkością niż wysyłać (upload). Niestety powoduje to problemy w działaniu aplikacji interaktywnych typu Skype, czy gry. Wymagają one dobrych przepustowości w obie strony. W przypadku Skype'a jest to minimum 3kB/s w każdą stronę.

W naszej sieci pasmo na upload wynosi 32kB/s, ale jest dzielone na dużą liczbę komputerów (15-20) i dla pojedyńczego komputera zazwyczaj wychodzi poniżej tych 3kB/s. Rozwiązaniem byłoby np. zwiększenie uploadu conajmniej do 64kB/s. O tyle samo musiałoby jednak spaść pasmo na download, a zatem i transfery danych z internetu.

Dlatego na Walnym Zebraniu zapytałem użytkowników czym mamy się kierować przy konfiguracji łącz. Czy mamy zapewnić bezproblemową pracę Skype'a kosztem prędkości ściągania danych z internetu, czy też mamy dbać przede wszystkim o wysokie transfery. Dużą różnicą głosów wygrała ta druga opcja.

Będziemy zatem próbować jakoś usprawnić działanie Skype'a bez zwiększania pasma na upload. Być może przekierujemy go na inne łącze, być może będziemy próbowali nadać mu wyższy priorytet. Nic nie obiecuję. Na razie czekamy jednak na to jak potoczą się negocjacje i jakimi łączami ostatecznie będziemy dysponować.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
ArturK
Bywalec
Bywalec


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 61

PostWysłany: Sob Paź 09, 2004 19:02    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Spokojnie problem Skype (zapchany upload od nas) zglaszam juz od czasu jak mamy drugie lacze gdyz jak bylo jedno lacze to dalo sie rozmawiac w miare przyzwoicie szczegolnie do poludnia. Sero ma przekierowac Skype na lacze z Netii ale narazie stoimy w miejscu i komunikator jest praktycznie bezuzyteczny mimo ze juz troche czasu minelo od uruchomienia drugiego lacza.
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Sob Paź 09, 2004 20:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Problemy ze Skypem zaczęły się w momencie gdy znieśliśmy obowiązek ograniczania ruchu w programach P2P. Poprawnie umiało to skonfigurować tylko 5-6 osób i wcześniej wyłącznie one korzystały z P2P. Po zniesieniu ograniczeń ta liczba od razu wzrosła do kilkudziesięciu użytkowników. Łącze jest teraz znacznie bardziej obciążone i stąd problemy ze Skypem.

Rozwiązaniem jest rozdzielenie ruchu na dwa łącza, ale czekam na ostateczne informacje jakimi łączami dysponujemy. Więcej na ten temat pisałem w tym miejscu:

http://www.osadanet.pl/forum/viewtopic.php?p=265#265
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Don Diego
Zaawansowany
Zaawansowany


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 350
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Wto Mar 15, 2005 16:07    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Czy ktos mi może powiedzieć jak obecnie wygląda sprawa Skype'a? Próbowałem dzisiaj pogadać (w ramach testów) z kumplem z Jaworzna - ja go słyszałem bez problemów a on mnie nie bardzo (strasznie mu przerywało i musiał się domyślać co mówię). Ten sam człowiek rozmawia bez problemów z Londynem. Więc moje pytanie jest takie: czy wina lezy po stronie naszego łącza, czy może mam coś źle skonfigurowane, a może powinienem wtedy wyłączyć np. emule. Poradźcie coś, bo jak juz zacząłem się w to bawić to chciałbym to dociągnąć do końca (tzn żeby działoało poprawnie).
_________________
Pozdrawaiam
Don Diego de la Vega
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Wto Mar 15, 2005 16:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wyłącz wszystkie inne programy obciążające "Twoją cześć łącza", w szczególności E-mule, DC i inne P2P.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Don Diego
Zaawansowany
Zaawansowany


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 350
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Wto Mar 15, 2005 17:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

wyłączyłem emule, DC nie miałem włączonego, wywaliłem GG i jakoś dało się pogadać, ale jeszcze trochę brakowało Crying or Very sad
_________________
Pozdrawaiam
Don Diego de la Vega
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Wto Mar 15, 2005 18:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No nie pomogę Ci w tym momencie, bo znowu MRTG zgłupiało i nie wiem jakie było obciążenie łącz. Popróbuj o różnych porach dniach i powiedz jak to wygląda.

Może też inni użytkownicy Skype'a Ci pomogą?!
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Don Diego
Zaawansowany
Zaawansowany


Dołączył: 05 Paź 2004
Posty: 350
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Wto Mar 15, 2005 18:34    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moze i pomogą, ale juz od ładnych kilku dni próbuję "upolować" na DC ArturaK i Stiva, ale albo nie mam szczęscia, albo już tam nie bywają Crying or Very sad
_________________
Pozdrawaiam
Don Diego de la Vega
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
kontra12
Bywalec
Bywalec


Dołączył: 13 Gru 2004
Posty: 25
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Wto Mar 15, 2005 19:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Przez Skype raczej nie rozmawiaj w godzinach popołudniowo-wieczornych (15-21), wtedy najwięcej osób przesiaduje na komputerach. Pogadasz sobie, ale będzie przycinać...
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Bjorn
Zaawansowany
Zaawansowany


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 463
Skąd: Osada Jana

PostWysłany: Czw Gru 28, 2006 17:51    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

temat stary, ale jary.

Zacznę od tego ,że na głosowaniu byłem za tym by transfery pozostały wysokie zgoda tyle, że niedawno zainstalowałem sobie Skypea , mam dwie osoby narazie i mój znajomy korzystający z neostrady nie ma takich problemów jak ja - chodzi o przerywanie rozmów , ja go słysze o mnie gorzej. Czy można coś z tym zrobić, przekonfogurować jakoś program czy dodać mu powera Wink inną drogą ?

Pozdrawiam
B.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Mati N.
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 566
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Czw Gru 28, 2006 19:11    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Posiadam skype od ponad roku... i wiem cos o nim, raczej nie idzie dodac mu powera bo to zalezy głownie od sieci, a w tym przypadku o upload, ktory niestety nie jest super
_________________
Pozdrawiam Mati

Piszę poprawnie po polsku
.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Pią Gru 29, 2006 11:30    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Od kilku miesięcy prowadzimy rozmowy z różnymi operatorami na temat wykupienia conajmniej kilkakrotnie wydajniejszych łącz niż do tej pory. Negocjacje cały czas trwają i niestety w związku z tym nie możemy nic więcej powiedzieć.

Cierpliwości...
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Komputery i sieć Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group