OsadaNET / <?php print $title; ?>


  Banner





Telefonia internetowa VoIP
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Komputery i sieć
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
piter
Aktywny
Aktywny


Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 169
Skąd: Kora

PostWysłany: Wto Sty 31, 2006 15:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Co do Skype'a to zauważyłem wyraźną poprawę, tak jak niedawno dość, rozmawiać nie mogłem za bardzo to wczoraj, tylko raz na jakiś czas cos się zacięło i wystąpiły dwa chwilowe większe zacięcia, potem tak po 23 można było rozmawiać swobodnie, bez zakłóceń. Co do downloadu to jest on trochę mniejszy, ale i tak jest świetny. Mam prośbę, czy można by przedstawić różne możliwości wykorzystania TPSA, z oceną jakości, orz z podaniem możliwych problemów. Przy Skype'ie Sero wspomniał już, jaki są problemy, może można by jednak przenieść tam takie usługi, w których takich problemów nie ma(o ile takie istnieją)??

Ostatnio zmieniony przez piter dnia Wto Sty 31, 2006 15:43, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
piter
Aktywny
Aktywny


Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 169
Skąd: Kora

PostWysłany: Wto Sty 31, 2006 15:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Szkoda, że nie istnieje taka możliwość(w sensie, że jest to niewykonalne, a nie, że żałuję, że tego u nas nie ma), że każdy użytkownik dostaje kawałek pasma na obecnych zasadach, i sam decyduje jak chce ustawić download i upload.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Wto Sty 31, 2006 17:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Zastanawia mnie jednak, co ci nasi Członkowie robią, żę tak skutecznie wysycają cały upload. Ile by nie dać tyle jest "zjedzone".



Mówiłem o tym już kilka lat temu na Walnym. Niestety większość użytkowników P2P w naszej sieci wysyła wielokrotnie więcej danych niż samemu ściąga. Jestem pewien, że nawet po daniu 90% pasma na upload całość i tak po chwili zostałaby skonsumowana.

Według mnie to jest bardzo chore. Zamiast wykorzystywać w pełni możliwości jakie daje internet, jako sieć stajemy się tylko dużym dostarczycielem treści w programach P2P. Mamy całkiem spore łącza, ale większość ich przepustowości jest "marnowana" na wysyłanie danych do innych użytkowników internetu. I niestety nie bardzo mamy możliwość zaradzeniu temu zjawisku. Obecnie wszystkie protokoły P2P dążą do "nadmiarowości" t.j. działają według zasady: chcesz dużo ściągąć, to najpierw dużo wyślij. Jednocześnie na blokowanie, czy ograniczanie P2P nikt z nas nie ma ochoty. Choćby z opisanych wyżej powodów, że niektóre apllikacje P2P potrafią nawet podszywać się pod inne protokoły.

Chyba po prostu trzeba się z tym pogodzić.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Brutus
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 196
Skąd: OSADA JANA

PostWysłany: Sro Lut 01, 2006 9:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zostaje chyba zaapelować do naszych "ściągaczy"by poograniczali prędkości wyjściowe w swoich P2P.

Im to nic nie zmieni, a inne usługi będą normalnie działać.


Please Exclamation
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
solaris
Początkujący
Początkujący


Dołączył: 02 Lis 2005
Posty: 9

PostWysłany: Sro Lut 01, 2006 18:25    Temat postu: telefonia internetowa Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o skype to u mnie przez pierwsze minuty źle słychać, później lepiej,jednakże upload jest zawsze gorszy i często mnie nie słyszą albo urywa wyrazy.Download czasami też jest zniekształcony.Ogólnie ciszej słychać niż z tlenofonu, ale tam upload częściej szwankuje .
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Bjorn
Zaawansowany
Zaawansowany


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 463
Skąd: Osada Jana

PostWysłany: Czw Lut 02, 2006 15:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Moi drodzy nie wiem czy to jest spowodowane zmianami które zaistniały ostatnio , ale bardzo wolno działa www O_o ok 1,5 min czekałem aż łaskawie o2 mi się otworzy , jednocześnie chciałbym powiedzieć , że download działa jak nardzie dobrze jednak surfowanie po witrynach www staje się nie możliwe.

B.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Brutus
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 196
Skąd: OSADA JANA

PostWysłany: Czw Lut 02, 2006 19:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wystarczy uwaznie poczytać posty powyżej by wiedzieć, że strony www są obsługiwane przez łacze TP S.A.

Więc w żaden sposób nie ma to związku z łaczem Netii, którego proporcje zostały zmienione.

B
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
Bjorn
Zaawansowany
Zaawansowany


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 463
Skąd: Osada Jana

PostWysłany: Czw Lut 02, 2006 20:00    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to w takim razi epowstaje pytanie , dlaczego niekiedy tak krzaczy www , jakieś problemy z TPSA ?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Pią Lut 03, 2006 15:04    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Bjorn napisał:
to w takim razi epowstaje pytanie , dlaczego niekiedy tak krzaczy www , jakieś problemy z TPSA ?

Co przez to rozumiesz?

Są momenty, że wszystkie strony Ci wolno działają, czy tylko jeden serwis O2 Ci opóźnia? Jeśli "wszystkie strony", to powiedz po czym to sprawdzasz, czy w tym samym czasie również np. www.onet.pl Ci "wolno" działa.

I od razu prośba do innych - czy ktoś też obserwuje podobne problemy?
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Brutus
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 196
Skąd: OSADA JANA

PostWysłany: Wto Lut 14, 2006 14:33    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Litośći Exclamation

To jest niemożliwe że tak można wysycić upload. Noc nie noc, rano, południe, wieczór.
Czy połowa użytkowników tej sieci to honorowi dawcy plików Question

Zobaczcie! Wysyłamy więcej niż ściągamy - przecież to chore!!
Czy nasz serwer to jakieś komercyjne FTP?
Czy naprawdę jest takim kłopotem skręcić nieco programiki p2p na uploadzie?Bo nic innego nie zabiera tyle łącza na wysyłanie. Pomijam godziny póżnonocne, ale to łącze ma służyć nie tylko wymianie plików - w szczególności ich wysyłaniu.
Znam sieci gdzie odcinają takich gorliwych "zapychaczy" łacza.

Ech..... można tyko apelować....

P.S. Jeżeli więcej rzeczy umieścimy na DC++ to może nie bedziemy się dublowali ze ściaganiem plików z Internetu i zapychali łacza.

Jest to moje prywatne zdanie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Wto Lut 14, 2006 18:12    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Brutus, czy przez przypadek przyczyną nie jest program, którego używasz?

Przeciętnie pasmo na upload per komputer oscyluje w granicach 50kbit/s, jednak przez większość dnia spokojnie można wyciągać około 120kbit/s - kilku osobom się to bez problemu udaje, a reszta widocznie tego nie potrzebuje. I tu napomknę, że do przesłania głosu w obie strony w standardzie GSM wystarczy 9kbit/s pasma, a dobry program powinien stosować jeszcze lepsze algorytmy kompresji.

Pytanie do wszystkich użytkowników: czy w Skype nadal odczuwalne są jakieś problemy?
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Brutus
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 196
Skąd: OSADA JANA

PostWysłany: Wto Lut 14, 2006 21:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Serko...

Ja nie mówie, że rozmowa przez VoIP'a jest niemożliwa lub fatalna lecz czasem w godz. szczytu dosyć rwie.
Ja mam programik, który działa za pośrednictwem niejakiego protokołu SIP i nie narzekam. Lecz zastanawiam się głośno jak to jest, że mamy tak drastycznie obciążony upload - często większy jak downland.
Zobaczymy jak będzie po nowej zmianie.
Jak będzie gorzej to poproszę o minimalną korektę na rzecz uploadu np. 850 do 1150 lub 900 na 1100 na rzecz downlandu.

Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Sro Lut 15, 2006 15:59    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Trochę mnie zaskoczyłeś, ale już doczytałem. Wink

SIP to tylko protokół transportowy, więc daje łatwą możliwość adresowania i przesyłania danych, ale nie służy do kompresji dżwięku (w tym wypadku mowy). Programy korzystające z SIP stosują różne algorytmy kompresji (czasem właśnie "GSM", który ma formalne oznaczenie G.cośtam), jednak niektóre mają problemy z wydajnością (np. znalazłem wpis o problemach z SIP w tlenofonie).

Nawiązując natomiast do obciążenia uploadu: niestety tak jest i wygląda na to, że w przyszłości będzie jeszcze gorzej. Trudno, widocznie internet w zastosowaniach prywatnych ewoluuje właśnie w takim kierunku i trzeba się z tym pogodzić. Jednakże chyba nie rozumiemy się do końca - to, że pasmo na upload jest wykorzystane w 100% (wysycone) nie oznacza, że ktokolwiek ma mieć problemy z połączeniem. Po to jest wprowadzony podział pasma (a fachowo: Quality of Services), żeby każdy chętny mógł się "dopchać do swojego kawałka". I tak jak pisałem wyżej - z tego co widzę da się dopchać, bo część ludzi wyciąga przez większość dnia ponad 100kbit/s, a reszta bez problemu w okolicach 50kbit/s. Jednak, żeby podział łącza działał prawidłowo samo łącze musi działać bez najmniejszych zakłóceń, co więcej konfiguracja również musi uwzględniać wszelkie straty. Z tego co ludzie piszą na helpdesku w tematach o poczcie, połączeniach szyfrowanych i tutaj (w tym wątku) wynika, że jednak coś działa nieprawidłowo. I to wyraźnie widać na wykresach MRTG - okresowe skoki i szarpnięcia. Pytanie, czy jest to spowodowane radiem, kłopotami u operatora, czy też przesadnym podrasowaniem parametrów. Dlatego zacznę od obniżenia parametrów (już teraz jest po 800kbit/s na upload i download, a jak będzie trzeba to jeszcze obniżę), a nie od podnoszenia. Jak nie pomoże trzeba będzie ponownie sprawdzić radio i na poważnie się zastanowić nad zmianą operatora.

O wszystkim jest w tym temacie:
http://www.osadanet.pl/forum/viewtopic.php?p=3787#3787

Do wszystkich: jeśli chcecie mieć lepsze połączenie to pomóżcie przy testach - piszcie jak działa VoIP, poczta, gry, połączenia szyfrowane bez proxy itp.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Nie Mar 19, 2006 20:55    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Hmm... Tak jak się spodziewałem. Cool

Marudzić to wszyscy potrafią, ale pomóc przy testach to już nie. Temat o zmianie parametrów łącza do Netii wisiał miesiąc i były tylko pojedyńcze wpisy. Trudno, zostaje tak jak jest. Twisted Evil
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mati N.
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 566
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Nie Mar 19, 2006 21:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeśli chodzi o testy to ja chętnie pomogę.
Bo wiem że czasami troszkę narzekam i jesli jest możliwosc lepszego dzialania internetu to bylo by super więc jak coś to pomogę Smile ale jak ?
_________________
Pozdrawiam Mati

Piszę poprawnie po polsku
.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Komputery i sieć Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group