OsadaNET / <?php print $title; ?>


  Banner





Telefonia internetowa VoIP
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Komputery i sieć
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Brutus
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 196
Skąd: OSADA JANA

PostWysłany: Sro Sty 25, 2006 12:44    Temat postu: Telefonia internetowa VoIP Odpowiedz z cytatem

Mam pytanko do adminów.
Czy przy obecnych możliwościach naszego łącza jest możliwość wydzielenia kawałka uploadu dla kanału telefoni internetowej?
Jest to dziś bardzo dobre i tanie rozwiązanie dla wielu bez telefonu stacjonarnego i nie ukrywam, że sam byłbym bardzo zainteresowany takim rozwiązaniem Smile

Jakie szanse?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Sro Sty 25, 2006 13:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale VoIP już działa, Skype to niby co... Wink
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Brutus
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 196
Skąd: OSADA JANA

PostWysłany: Sro Sty 25, 2006 14:19    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chodzi mi o stosunkowo płynne działanie.
CZasam dzwonie do Adasia (brata) siedzi w Niemczech. Da się pogadać - dowland super - jednak mnie to on słyszy dosyć "pościnanego".
Zastanawiałem się czy nie można "zabezpieczyć" takiego kanału VoIp na upload'zie z wymaganą minimalną przepustowością dla tego rodzaju usług.

I jak?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Sro Sty 25, 2006 16:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ale dla jakiej uslugi? Dla Skype'a czy czegos innego?
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Mati N.
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 566
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Sro Sty 25, 2006 22:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

czesc sorki ze sie wtrącam ale dla skype serio przydałby sie jakis dodatkowy pakiet Wink
_________________
Pozdrawiam Mati

Piszę poprawnie po polsku
.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Brutus
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 196
Skąd: OSADA JANA

PostWysłany: Czw Sty 26, 2006 8:47    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Te wszystkie Voip'y chodzą prawdopodobnie po tym samym paśmie (Skype też). A mnie chodzi o to czy jest możliwość "zagwarantowania" uploadu dla tej usługi. Nie wiem czy nie pisze bzdur, ale kto pyta nie błądzi Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Czw Sty 26, 2006 13:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nieporozumienie - nie dzielimy "pasma" po usługach, tylko dla każdego z aktywnych użytkowników po równo. Stąd nie ma czegoś takiego jak "pasmo dla VoIP" - każdy z was dostaje w danym momencie taką samą część łącza - jeśli jej nie wykorzystuje, to zostaje ona automatycznie i po równo rozdzielona pomiędzy pozostałych. To co zrobicie z przydzielonym wam pasmem to już nas nie interesuje.

Na początku próbowaliśmy dzielić łącze "po usługach", ale to się źle skończyło: co chwila użytkownicy gier chcieli większego pasma, protestowali użytkownicy P2P, znowu komuś jakaś tam aplikacja nie działała, a ja musiałem dbać o większość użytkowników korzystających głównie poczty, GG i WWW.

Poza tym mamy bardzo ograniczone możliwości rozpoznawania usług, których używacie. Już nie wystarczy śledzić adresów i portów, bo część klientów bit-torrenta wciska się na każdy port po kolei, a nawet potrafi udawać część usług (np. udaje protokół HTTP używany do połączeń do serwerów WWW). Jest moduł dla linuksa, który jako tako potrafi to wyłapywać, ale z każdą nową wersja klientów P2P, trzeba by czekać na nową wersję modułu. Część sieci to stosuje, ale mnie osobiście nie kręcą takie zabawy w kotka i myszkę. "Jeden z użytkowników ściąga nową wersję jakiegoś draństwa, my przez kilka dni sprawdzamy co się dzieje, po następnych kilku dniach jest nowa wersja modułu do linuksa, która działa prawidłowo przez miesiąc, po czym znowu zabawa zaczyna się od nowa".

Nie... Już raz przez to przechodziliśmy przy "samoograniczaniu" użytkowników i nigdy wiecej. Teraz jest sprawiedliwie: mamy dwa łącza, każde jest dzielone po równo pomiędzy użytkowników, a co z otrzymanym pasmem zrobią to już zależy tylko od nich. Jednym łączem lecą strony WWW i poczta wychodząca (żeby to zawsze szybko działało), a drugim łączem cała reszta. I ten podział akurat łatwo zrobić, bo ruch do WWW przechwytuje nasz serwer proxy, więc łatwo to skierować "w bok" na drugie łącze.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Czw Sty 26, 2006 13:25    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Oczywiście to jest tylko mój głos - inni mogą to widzieć zupełnie inaczej, więc czekam na wasze głosy i propozycje. Powyżej chciałem tylko opisać możliwości techniczne, natomiast w ramach tego co posiadamy mamy sporo możliwości zmian konfiguracji, ale zawsze kosztem czegoś.

Natomiast jeśli coś wam przerywa w Skype'ie to dajcie znać, ale najpierw sprawdzcie jak sami obciążacie przydzielone wam pasmo - w szczególności wyłączcie P2P, gry itp. Jeśli faktycznie są gdzieś problemy (nikt nic nie zgłaszał od kilku miesięcy), to natychmiast proszę o informacje.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil


Ostatnio zmieniony przez sERo dnia Czw Sty 26, 2006 16:27, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Dick
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1183
Skąd: jestem z miasta :)

PostWysłany: Czw Sty 26, 2006 13:28    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Informuję, że nie mam problemu ze Skype
(może jakbym go zainstalował, to by się problem jakiś znalazł....)

Smile
_________________
pozdrawiam
dick
(do usług + 22% VAT)
==============================
Administratorzy to się nie znają....
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Mati N.
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 22 Sie 2005
Posty: 566
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Czw Sty 26, 2006 23:24    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mozliwe Mr. Green
a tak swoją drogą to seryjnie ze skype są problemy Cool
_________________
Pozdrawiam Mati

Piszę poprawnie po polsku
.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Brutus
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 196
Skąd: OSADA JANA

PostWysłany: Pią Sty 27, 2006 0:29    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam wniosek
Przyglądam się naszym wykresom MRTG i o ile są one wiarygodne, to wynika z nich, że na łaczu netii nie wykorzystujemy w pełni dowland'u (średnia miesięczna ok 600 kb/s na 1200 przyznane), a częściej na 100% idzie upload.
Gdyby tak zmienić nieco proporcje np. pół na pół (o ile jest to możliwe) to myśle, że w tenczas łacze to, było by pełniej wykorzystywane, a i na VoIP częściej było by więcej "miejsca".

Czy mam rację?

Zapewne przy znacznym zwiększeniu uploadu zwiększy się jego wykorzystanie i równie często będzie ono osiągało 100% lecz i tak dało by to nam większe możliwości (chociażby płynny Skype) a dowland i tak będzie wystarczający.

Co Pan na to Panie Sławku?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Pią Sty 27, 2006 16:31    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

I to jest właśnie jedna z możliwych zmian w konfiguracji o których wspominałem powyżej. Faktycznie od dłuższego czasu pasmo na download jest niewykorzystane, natomiast upload jest stale przeciążony. Wygląda na to, że nawet protokoły P2P dążą do pełnej symetryczności łącza (tyle samo wysyłane co pobierane). Dla mnie nie ma problemu - na początek możemy zrobić na przykład podział "pół na pół"- po równo na download i upload. Pytanie tylko, czy ktoś nie zaprotestuje, bo akurat mu to do czegoś potrzebne - czekam na głosy.

Inne rozwiązanie to zamiana łącz rolami - tzn. puszczenie www na Netię, a całego pozostałego ruchu na TPsę. To też można przetestować, choć przy mniejszym uploadzie kiedyś tego próbowaliśmy i strasznie marudziliście Wink. TPsa niby w teorii ma lepsze parametry, ale z ich realizacją to już różnie bywa. Natomiast możliwości ruchu mamy i można by się tym kiedyś pobawić.

ps. I tylko nie po imieniu! Nie lubię... Twisted Evil
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Pią Sty 27, 2006 16:36    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mati N. napisał:
a tak swoją drogą to seryjnie ze skype są problemy Cool

Nawet przy wyłączonym P2P i "czystym" komputerze?

Oj, no możliwe, ale prosiłem użytkowników Skype'a, żeby mnie informowali jak tylko coś będzie chodziło nie tak. ArturK - możesz potwierdzić?
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Brutus
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 196
Skąd: OSADA JANA

PostWysłany: Pią Sty 27, 2006 18:18    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Myśle, że nie powinno być sprzeciwów. Obciązenie downland'u na maxa to szpilki na wykresie i to w skali miesiąca!
Upload zawalony na maxa jest przez 5/6 dnia.

Myśle, że warto spróbować pół na pół.

Zobaczymy czy pojawią się głosy sprzeciwu i niezadowolenia poparte faktami (i wykresem).

A wydaje mi się, że więcej będzie zadowolonych.

Może jeszcze dziś Smile ? Da rade?
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Pią Sty 27, 2006 18:41    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A w sumie .... to da i to nawet dzisiaj Smile. Jak będą protesty to zmienimy - na początek podział "pół na pół".

Tylko, że potrzebuję waszego wsparcia - czekam na DC++.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Komputery i sieć Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group