OsadaNET / <?php print $title; ?>


  Banner





Linux Aurox

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Komputery i sieć
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ArturK
Bywalec
Bywalec


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 61

PostWysłany: Czw Wrz 30, 2004 20:52    Temat postu: Linux Aurox Odpowiedz z cytatem

Witam i mam pare spraw odnosnie linuxa. Mianowicie na poczatek szukam jakiejs ksiazki lub czegos w tym rodzaju po polsku na temat podstaw poslugiwania sie Auroxem w srodowsku graficznym Gnome lub KDE. Zaznaczam ze jestem z tego systemu totalnie zielony. Jesli nikt nie ma jakiegos podrecznika na ten temat to na poczatek moze ktos mi opisze jak uzywac partycji windowsa ntfs, jak przegladac siec lokalna ewentualnie cos udostepnic. Ewentualnie jak uruchomic serwer ftp w Auroxie? Jeszcze jedno na poczatek, jak uzywac plikow exe.
Mam zainstalowany serwer plikow Samba SMB i klienta Samba. Zainstalowany tez mam serwer ftp mam tez pakiet "ntfsprogs" jak i "wine" czyli windows emulator ktory na logike powinien pozwalac uzywac przynajmniej czesci plikow exe.?? Prosze o jakas pomoc i wyrozumialosc gdzyz jest to dla mnie zupelnie cos nowego i pewnie czasem osobom wtajemniczonym bedzie wydawac sie ze nie wiem o czym pisze. Pewnie beda mieli racje ze nie wiem o czym pisze ale dla mnie to i tak sukces ze wogole sie tym probuje poslugiwac i nawet udalo mi sie zainstalowac kilka programow min. Opere, Kadu i chocby Skype. O dziwo programy te dzialaja Very Happy
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Czw Wrz 30, 2004 21:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No ja akurat nie używam trybów graficznych i wszystko wolę robić ręcznie, ale może trochę pomogę. Po pierwsze nie szukaj podręczników - naprawdę gigantyczna ilość darmowej dokumentacji jest w internecie. Ja się w ten sposób uczyłem i nadal uczę. Zazwyczaj wystarczy użycie poczciwego google.

Jeśli masz ntfs i całe potrzebne oprogramowanie to Aurox powinien automatycznie zamontować odpowiednie partycje. Jednak może być konieczna modyfikacja plików konfiguracyjnych:
http://www.google.com/search?q=aurox+montowanie+system+ntfs

Do przeglądania sieci lokalnej Windows potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie - minimum to wspomniana przez Ciebie samba. Ja np. korzystałem z przeglądarki wbudowanej w menadżer XFCe, ale w KDE pewnie też coś takiego jest. Aha! Pamiętaj, że sambę trzeba też odpowiednio ręcznie skonfigurować - Seba jej używa i powinien mieć odpowiedni plik.

Jako serwer FTP polecam ProFTPD - ale tu też trzeba się przekopać przez dokumentację techniczną.

Wine umożliwia uruchamianie plików *.exe, ale wymaga to wielu sztuczek i odpowiedniego skonfigurowania samego Wine'a. Również poszukaj na sieci opisu dla konkretnego *.exe'ca którego chcesz uruchomić.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
seba
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 103
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Pon Paź 04, 2004 20:01    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Coz...

Ja nie lubie Auroxa z prostego powodu - jest to spolszczony Red Hat, a Red Hata nie lubie bo mam z nim przykre doswiadczenia...
Podobnie Mandrake - moze sie poprawilo ostatnio, ale to nie to samo...

W linuxie mocniej sprawdza sie zasada tego, ze aby sprawnie uzywac komputera trzeba o nim cokolwiek wiedziec... roznica pomiedzy windo$em jest taka, ze gdy w win wystepowal problem nie mozna bylo dojsc raczej co jest przyczyna, w linuxie zazwyczaj to proste...

Ja z powodzeniem od roku uzywam Slackware...

Sa tacy, ktorzy powiedza, ze to trudna dystrybucja (sERo ?) dla kogos na poczatek, ale tutaj jest wszystko to co tygryski lubia najbardziej...

Na moim ftp (ftp://spy.lan.osadanet.pl/) jest do sciagniecia w formacie ISO cala dystrybucja Slackware 10.0 (jakbys chcial)

Posiada wiele rzeczy, ale nei ma wine - trzeba samemu drobic

Sek w tym, ze nei ma co liczyc na skonfigurowane wersje i pakierty, gdyz na 98% nie trafia one w Twoja potrzebe, dlatego nalezy samemu konfigurowac wszystko zeby chodzilo...

Dlatego jak dla mnie Slackware jes tidelany, a RedSzmata i podobne sie chowia... (nie mam czasu uzerac sie z rekonfigurowaniem tego co ktos wczesniej spieprzyl)...

Mi na linuxie chodzi ladnie CounterStrike - wystarczylo skonfigurowac wine, zeby obslugiwalo OpenGL itp...

Wiele jest rzeczy i warto sie samemu w to wglebic - przynajmiej jak zacznie sie cos pieprzyc to masz jakeis pojecie na ten temat...

Pozatym jest wiele stron opisujacych jak to zrobic w linuxie....

http://newbie.linux.pl
http://www.linux.pl
http://www.jtz.org.pl
oraz podreczniki systemowe man Smile

Jesli ktos ma zamiar instalowac Slackware, to niedlugo pojawi sie temat z opisem jak sobie to zrobic i co pozmieniaczeby dostosowac go do wlasnych potrzeb...


Pozdraviam
seba
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Pon Paź 04, 2004 20:05    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Seba, a mógłbyś opublikować tutaj przykładową konfigurację Samby (smb.cnf) dla naszej sieci? Albo jeszcze lepiej napisać skrypt CGI, które by to generował? O ile masz czas.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
seba
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 103
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Pon Paź 04, 2004 20:22    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No problem... za chwil pare sie za to wezme... z tym, ze wiem iz paru ludzi nie moglo wejsc na moj komp - problem jak przy udostepnianiu w XP, ale zdaje sie to naprawilem, bo pozneij nikt sie eni skarzyl Razz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
ArturK
Bywalec
Bywalec


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 61

PostWysłany: Pon Paź 04, 2004 20:58    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pytanie: Czy Slackware jest po polsku? Bo zaczynanie uczenia sie systemu od zera i to jeszcze np w angielskim staje sie prawie niewykonalne. Ja niestety musze dzielic czas miedzy prace, dom, rodzine i na komputer zostaje dosc malo. Dla tego nie chcialbym sie zniechecic zaraz na poczatku.
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Pon Paź 04, 2004 21:23    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Slack na pewno nie jest dla początkującego użytkownika.

Seba lubi sobie dużo pogrzebać w systemie, umie programować, kompilować programy, więc to system dla niego.

Na początek Aurox jest bardzo dobry.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
seba
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 103
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Pon Paź 04, 2004 21:38    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Heh... kolejne bledne pojecie - nie ma czegos takiego zy Slack jest po polsku...

On po prostu jest i sa do niego dostepne pakiety jezykowe
Jesli istnieje pakeit jezykowy do KDE umowzliwiajacy komunikacje po polsku z uzytkownikiem to jest o nw Slackware..


Na calym swiecei ejst wielu zapalencow tworzacych tlumaczenia (i odpowiednie pakiety).

Podczas instalacji wybierasz dodatkowe ustawienia lokalne:
Strefe czasowa oraz kodowanie klawiatury...

Wybierasz pakiety:
manpages pl co umozliwia czytanie manuali w jezyku polskim
kde i18n pl - pakiet international z jezykiem polskim do KDE
wiele programow jest z tluamczeniem i jak ustawisz w systemie domyslny jezyk na polski
(export LC_ALL=pl_PL), to sie polapia i wyswietla CI komunikaty po polsku...

Aurox i inne nie posiadaja zazwyczaj specjalistycznych tlumaczen (no moze troche) i zazwyczaj jest ta m dostepne wszystko to co w innych systemach z tym, ze instaluje sie tylko jezyk polski i odrazy LC_ALL jes na pl_PL ustawione wiec nie masz wybory... a jesli Ci sie podoba i masz uzdolnienia jezykowe jak pan Weglorz, to mozesz sobie nawet w Slacku ustawic jezyk arabski Razz

Co do trudnosci - warto popracowac troche na RedHacie, Auroxie czy jak tam kto woli zeby sie zapoznac wstepnie z linuxem - oczywiscie w RH mozna sie zaklikac mycha, a i tak po jakims czasie dojdziesz do tego, ze jak chcesz cos porzadnei ustawic to musisz w trybie tekstowym edytowac pliki konfiguracyjne i tu wlasnie wroocisz do Slackware (oraz zrozumiesz, ze zeby korzystac z kompa trzeba jednak miec jakies o nim pojecie, co jednak nie jest takie trudne na dluzsza mete - wymaga tylk oprzyzwyczajenia sie) Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
seba
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 103
Skąd: Tarnowskie Góry

PostWysłany: Pon Paź 04, 2004 21:57    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodam jeszcze to...

Co to jest dystrybucja?
kazdy mysli, ze to nie wiadomo jakie cudo i ze sie roznia pomiedzy soba zupelnie itp...

Otoz nic bardziej blednego:
Wyobraz sobie twoj system jako dom...
Zaczynasz go budowac od poczatku... teraz masz do wyboru:

Zakupic gotowa cegle (tzw. paczki programow), albo samemu wypalac nieopodal cegle (kompilacja programow).
Nie zawsze kupiona cegla ma pozadane parametry (wymiary itp), ale znowu wypalanie jest czasochlonne - za to masz takie cegly jakie chcesz i potrzebujesz, ale musisz sie liczyc z tym, ze nie zawsze tego wlasnie potrzebuejsz.

Tak wiec mamy juz cegly - rozne dystrybucje oferuja rozne gotowe gegielki dostosowane mniej lub bardziej do Twoich potrzeb (czesc ma termoizolacje inne sa dlugotrwale i bezpieczne, albo proste w montazu).

Dom RedHat bedzie Cie oprowadzal po swoim wnetrzu i kazal klikac i klikac... a gdy sie cos zepsuje powie Ci, ze masz na nowo postawic Twoj domek...
Dom Mandrake bedzie mial wiele rzeczy ktorych tak naprawde nie potrzebujesz i nie wiesz po co je wziales, a ktore czasami nie dzialaja tak jak chcieli tego projektanci
Dom Aurox, to tak naprawde dom RedHat z polskimi napisami dostepnymi od razu...
Dom Gentoo - tutaj kupujesz cala fabryke cegiel, ktora pracuje na miejscu (placu budowy), kazda cegla jest wypiekana i robione jest to tak, ze poruszasz sie w nowym domu okolo 1-2% szybciej, za to sa problemy ze sprowadzanem modeli niektorych cegiel,a sprowadzane modele moga byc nawet przestarzale, gdyz automatyczny kierownik budowy (emerge) nie wiedzial, ze jest nowsza cegla i dziala stabilnie....
Dom Knoppix to tak naprawde namiot Debian
Dom Debian, to prawie to samo co dom Slackware, z tym, ze architektow budowy jest zbyt duzo, i tak naprawde kupujesz wiele planow, ktorych nie wykorzystujesz... Jest tez tutaj pol automatyczny kierownik budowy zwany aptget'em, ktory nie zawsze wie czego tak naprawde potrzebowales, a moze i nie pozwolic Ci zainstalwoac gotowej cegly, ktora tobie sie podoba a jemu nie...
Dom Slackware - tutaj jestes sam kierownikiem - mozesz korzystac z gotowych cegiel, ktore sa bardzo bezpieczne choc moga byc trudne w montarzu jesli nie wiesz jak je montowac, jesli zajdzie potrzeba mozesz poszczegolne cegielki samemu wypalic nieopodal, chociaz jest to bardzo zadka potrzeba...


Echh... rozpisalem sie troche duzo i moze nawet bez sensu, ale forum trzeba jakos rozruszac Razz
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Pon Paź 04, 2004 22:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Seba nie filozuj Wink.

Artur szuka systemu, który od początku będzie komunikował się po polsku i w którym nie trzeba uczyć się składni poleceń VIMa, żeby cokolwiek zrobić.

Nie wiem jak w przypadku Auroxa, ale gdy bawiłem się półtora roku temu Mandrake'iem to można go było zainstalować, skonfigurować i dopieścić bez ręcznej edycji jakichkolwiek plików. Takie darmowe i legalne Windowsy.

Artur - może sprawdź Mandrake'a, jeśli Aurox nie jest taki "automagiczny". W Mandrake'u chyba nawet instalator chodzi po polsku. Choć z drugiej strony AuroX jest polski i powinien mieć polską dokumentację, czort wie Confused.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
ArturK
Bywalec
Bywalec


Dołączył: 30 Wrz 2004
Posty: 61

PostWysłany: Sro Paź 06, 2004 10:46    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Chyba w ramach wolnego czasu bede probowal sie jednak bawic tym Auroxem. Tak jak napisal Sero chodzi mi o cos w rodzaju "legalnego windowsa" Lubie sobie grzebac w programach i systemie ale na poziomie uzytkownika bo do programisty to mi baaardzo daleko Smile , a i z wolnym czasem jest cienko. Moze cos z tego wyjdzie? I tak jestem chyba w naszej sieci, nie liczac adminow, jednym z nielicznych ktorzy wogole probuja linuxa.
_________________
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
Lesior
Początkujący
Początkujący


Dołączył: 09 Paź 2004
Posty: 9
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob Paź 09, 2004 12:37    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja polecam dla poczatkujacych Mandrake wersja > 10.0 Oficial, bo od nowego (2.6) jadra na prawde fajnie to chodzi i nowe KDE tez nie gozej. Prostota na maksa. A pozniej polecam Debiana, bo przetrenowac mozna wszsykie reczne ustawienia i proces instalowania, dzieki narzediu APT jest bardzo przyjemny.
_________________
Lesiorrrrrrr
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Komputery i sieć Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group