OsadaNET / <?php print $title; ?>


  Banner





łacza w Osadanet

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Komputery i sieć
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Brutus
Zarząd Główny
Zarząd Główny


Dołączył: 04 Paź 2004
Posty: 196
Skąd: OSADA JANA

PostWysłany: Nie Lut 24, 2008 21:41    Temat postu: łacza w Osadanet Odpowiedz z cytatem

Witam Panie i Panowie.

Dawno nie poruszaliśmy tego tematu więc może ja zacznę.
Chodzi mi o nasze łącza internetowe. Kiedy to piszę (niedziela godz 20:30) to widzę na naszym MRTG że wykorzystanie łącza na downland jest 99,8% co daje podstawy sądzić, że wykorzystujemy je w 100% a nawet w ponad 100% (patrząc na najwyższy graf).
Jeżeli spojrzeć na TPsę to tam sprawy wyglądają kiepściuchno. Nie wiem czym to jest spowodowane - czy to kwestia nowych ustawień czy innych czynników ale jeszcze (patrząc na graf)dwa miesięce temu wydaje się jakby to łacze było bardziej "efektywnie" wykorzystane.
Piszę o tym z 2 powodów:
1 - to taki, że skoro łacze TK wykorzystujemy w prawie 100% ( co ostatnio odczuwam w ładowaniu sie stron i innych aplikacji) - to może by pokwapić się o zwiększenie przepustowości tego łacza o np. kolejny 1mb.
2-ga sprawa to zasadność i rentownośc utrzymywania łącza tepsy, które albo jest tak ustawione, że nie potrafimy go wykorzystywać optymalnie albo jest tak baniate, że nie ma sensu go w tym kształcie utrzymywać. W tej kwestii mogą oczywiście najlepiej wypowiedzieć się admini ale moje zdanie jest takie jak tu prezentowane.

W sumie nie pisał bym o tym, gdyby nie to, że ostatnio odczuwam pogorszenie się szybkości pracy z internetem i to , że grafy ( o ile nie kłamią) pokazują pewien przesyt, a zarazem niedosyt na obydwu posiadanych przez nas łaczach.

Oczywiście może to moje subiektywne odczucie ale ciekaw jestem również Waszych opini.

Pozdrawiam Brutus
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Czw Lut 28, 2008 14:16    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Łaczem TPsa jeśli działa, są pobierane wyłącznie strony WWW - dlatego strony wam działają szybko nawet jeśli główne łącze do TKT obciążącie mocno przez P2P. Poza tym potrzebujemy łącza zapasowego, bo TKT też czasem ma awarie. TPsa jest tania i do tego do czego ją obecnie używamy dobrze się nadaje..

2. Co do łącza TKT to już wielokrotnie tłumaczyłem, że w takim rozwiązaniu jak u nas MRTG nie służy do monitorowania "zapchania łącza". Nie ograniczamy w żaden sposób przepustowości, więc wykres MRTG powinien przez cały czas pokazywać 100% wykorzystania łącza. Skoro wykres tego nie pokazuje i są widoczne okresowe spadki, to oznacza, że nie nie jesteśmy w stanie wykorzustać w pełni nawet tego co już posiadamy. Jeśli w tych okresach spadków, gdy łącze nie działa w 100%, ktoś zlapałby "dobrego, szybkiego peera" w P2P, czy VoIP, to miałby świetną przepustowość.

3. Docelowo chcę postawić u nas router BGP i zestawić kilka łącz do różnych operatorów. To też część projektu przebudowy całej sieci.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Komputery i sieć Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group