OsadaNET / <?php print $title; ?>


  Banner





Ustawienie sieci lokalnej pod Ubuntu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Komputery i sieć
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
piter
Aktywny
Aktywny


Dołączył: 02 Paź 2004
Posty: 169
Skąd: Kora

PostWysłany: Wto Gru 12, 2006 23:43    Temat postu: Ustawienie sieci lokalnej pod Ubuntu Odpowiedz z cytatem

Chce spróbować jak działa Linux i mam w związku z tym pytanie. Jak mam skonfigurować sambe bym miał dostęp z Linuxa do serwera z sieci, czy wystarczy że postąpie zgodnie z
Cytat:
1. zainstaluj:
Kod:
sudo apt-get install samba samba-common smbfs smbclient libsmbclient libgnomevfs2-extra

2. wejdź w

K > ustawienia systemowe > udostępnianie

w zakladce ustaw 'zaawansowane udostępnianie'

poniżej wybierz "używaj samby micro$oft winblows"

poniżej kliknij:

poniżej kliknij "uprawnieni użytkownicy"

wybierz "pozwól wszystkim ..."

(powyższa instrukcja jest dla kde oczywiście)

3.

edytuj plik konfiguracyjny poleceniem:

Kod:
sudo nano /etc/samba/smb.conf


znajdź w nim [global]
i pod tym dodaj:

Kod:
workgroup = NAZWA_GRUPY_ROBOCZEJ # sam wiesz jaka jest w twojej sieci
server string = OPIS_KOMPUTERA # możesz zostawić puste
security = share
browseable = yes

(jeśli już tam jest ustawione security oraz browseable to zmien na takie, jak podałem)
zapisz plik i zrestartuj sambę poleceniem:

Kod:
sudo /etc/init.d/samba restart


teraz już powinieneś mieć możliwość udostępniania folderów za pomocą prawokliku i wybrania opcji "udostępnij" oraz przeglądania zasobów sieci lokalnej (zdalne miejsca > zasoby samby)

co do drukarki, to myślę, że powinno być ok. jednak nie korzystam z połączenia linuks -> windows, więc nie wiem na pewno.

Czy też może trzeba wprowadzić jakieś zmiany??
_________________
Łódka płynie, Księżyc świeci, Trójgraniasty Groszek leci. Na Trapezie, Trapeziku, wisi Główka na Haczyku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
sERo
Administrator sieci
Administrator sieci


Dołączył: 27 Wrz 2004
Posty: 1721
Skąd: PORTER

PostWysłany: Sro Gru 13, 2006 16:43    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mamy skonfigurowaną domenę NT, więc prawdopodobnie samo ustawienie grupy roboczej nie pozwoli Ci wejść na serwer. Niestety od paru lat nie konfigurowałem linuksa jako klienta samby i tak od ręki Ci nie pomogę. Seba ma linuksa na swoim komputerze, wiec może on to ma zrobione na bieżąco? W razie czego możemy przysiąść w jakiś wolny weekend (święta?) i razem się tym pobawić.

Z drugiej strony - nasz serwer też stoi na linuksie, więc nie ma potrzeby używać protokołów Microsoftu. Można by próbować połączyć się przez ssh/sftp/scp, tylko musiałbym otworzyć dostęp do shella dla Twojego użytkownika. Jeśli wiesz o czym piszę to daj znać na maila.
_________________
BOFH

To nie jest takie proste. Tak się tego nie robi. To nie działa w ten sposób. Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum OsadaNET Strona Główna -> Komputery i sieć Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group